NEOLITH®
System VM

Widoczny system mocowania mechanicznego

System ten składa się z metalowej konstrukcji samonośnej dla elewacji wentylowanych, zaprojektowany w celu podtrzymywania elewacji ceramicznych w różnych formatach i o różnych grubościach. Został opracowany dla elewacji Neolith® w oparciu o widoczny system mocowania mechanicznego, składający się ze wsporników, profili pionowych w kształcie T lub L oraz zacisków bezpieczeństwa, na których spoczywa elewacja.. 

Wypoziomowanie profili pionowych w kształcie T lub L uzyskiwane jest za pomocą wsporników lub przekładek. Całkowite wypoziomowanie zależy od tego czy profile spotykają się dokładnie w miejscu połączeń płyt, poprawiając ewentualne odchylenia na warstwie wewnętrznej elewacji. 

Uchwyty odpowiedzialne za podpieranie wcześniej opisanej konstrukcji, umieszczane są na płycie Neolith oraz w strefie rowkowanej, przeznaczonej do nałożenia kleju, gwarantując w ten sposób duże bezpieczeństwo systemu.

Właściwości systemu

System składa się z kątownic, profili pionowych i uchwytów podtrzymujących elewację. Wspomniane kątownice zapewniają odpowiednie wypoziomowanie profili pionowych, poprawiając niewielkie odchylenia od oryginalnej fasady, na której instalowana jest elewacja.

Aby zapewnić stabilność systemu, wzdłuż profilu pionowego w kształcie T nakładana jest linia kleju elastycznego. Pozwala ona na poprawny montaż poszczególnych części, ulepszając reakcję systemu na siłę wiatru lub zasysania oraz na obciążenia. Ewentualne wibracje wywołane wspomnianymi siłami są również pochłaniane przez klej.

W ostatnim etapie do profilu pionowego mocowane są uchwyty za pomocą śrub samowkręcających ze stali nierdzewnej, co pozwala na szybkie i łatwe wymienianie płyt Neolith®.