570 Broome:
rewolucyjny drapacz chmur w samym sercu Nowego Jorku

33 000 m2 Neolith® + Pureti wybrane do wykonania samooczyszczającej elewacji oczyszczającej powietrze

W sercu nowojorskiego Dolnego Manhattanu znajduje się niemal stumetrowy obiekt 570 Broome – nowy budynek liczący 25 pięter, położony między tętniącą życiem dzielnicą Soho a Hudson Square. Ten cud nowoczesnego wzornictwa wyłożony imponującą szklaną ścianą osłonową obejmuje 54 luksusowych obiektów mieszkalnych w stylu boutique, a także galerię handlową na poziomie parteru.

W sercu nowojorskiego Dolnego Manhattanu znajduje się niemal stumetrowy obiekt 570 Broome – nowy budynek liczący 25 pięter, położony między tętniącą życiem dzielnicą Soho a Hudson Square. Ten cud nowoczesnego wzornictwa wyłożony imponującą szklaną ścianą osłonową obejmuje 54 luksusowych obiektów mieszkalnych w stylu boutique, a także galerię handlową na poziomie parteru. Źródłem inspiracji tego drapacza chmur zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną builtd

z siedzibą na Manhattanie było jego otoczenie: wymyślne zestawienie szeregu współczesnych i kontekstowych elementów definiujących pobliską przestrzeń.

Samooczyszczające elewacje w słońcu lub deszczu

Neolith®, pionierska marka Kamienia Spiekanego, wybrano do wykonania całej elewacji, a także ram oszklenia budynku sięgających trzech pięter wysokości i zapewniających spektakularne widoki Dolnego Manhattanu i rzeki Hudson. Ogólny projekt symbolizuje bogatą historię Nowego Jorku, nawiązując do niej poprzez strzeliste sufity wieży i bryłę przypominającą schodkowo ułożone bloki.

Zespół projektowy Neolith® zasugerował użycie specjalnej powierzchni opracowanej we współpracy z ze związaną z NASA firmą Pureti oferującą fotokatalityczne rozwiązania powłokowe. Była to innowacja, którą wiodący architekt builtd, Tahir Demircioglu, uznał za idealne dopełnienie projektowanego drapacza chmur.

Początkowo wybór płyt Neolith wynikał z ich lekkości i cech estetycznych, lecz gdy dowiedzieliśmy się, że są one dostarczane z takim dodatkiem, nie mieliśmy już żadnych wątpliwości!

Tahir Demircioglu, builtd.

Zastosowanie tego ekskluzywnego rozwiązania na bazie wody w ramach płyt Neolith® ulepsza ich powierzchnię, sprawiając, że stają się samooczyszczającym oczyszczaczem powietrza, który przyczynia się do poprawy jakości powietrza i utrzymuje powierzchnie w czystości.

Ta nowatorska technologia, korzystająca jedynie z energii pozyskiwanej ze światła słonecznego, ma również zdolność do ograniczania zanieczyszczenia powietrza poprzez niszczenie tlenków azotu (NOx) i lotnych związków organicznych (LZO) mających styczność z kamieniem poddanym obróbce.

Ogromnym plusem jest fakt, że płyty z powłoką Pureti ograniczają również ilość wymaganych czynności konserwacyjnych. Zamiast środków chemicznych i ciśnieniowego czyszczenia elewacji materiał ma właściwości hydrofilowe, dzięki czemu sam się oczyszcza.

Tahir Demircioglu, builtd.

Barwy Neolith® na zamówienie

3065 m2 płyt Neolith® Jura Limestone z powłoką Pureti. Była to spersonalizowana wersja kolorystyczna wyprodukowana przez Neolith® w grubości 12 mm specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia, z zastosowaniem powłoki Pureti.

Jako że wapień jest tradycyjnym wyborem okładzinowym dla luksusowych budynków, model ten zapewnił idealny kontrast z gładkim oszkleniem ściany osłonowej budynku.

Uznaliśmy, że będzie to doskonały materiał do wykorzystania w ramach tego projektu, a zarazem wspaniały wybór do wykonania wentylowanej elewacji. Z pomocą Megaker, wykonawców nieorganicznej, porowatej konstrukcji szkieletowej, mogliśmy zaprojektować i udokumentować doskonały system okładzinowy z precyzją szwajcarskiego zegarka.
Tahir Demircioglu, builtd.

Nienaruszona i zrównoważona architektura

Neolith® słynie jako jeden z najbezpieczniejszych, najbardziej higienicznych i zrównoważonych materiałów dostępnych dla specyfikatorów, bez uszczerbku dla parametrów jakościowych oraz walorów estetycznych.

Ten projekt stanowi istotny kamień milowy dla partnerstwa Neolith i Pureti.
570 Broome to jedno z największych przedsięwzięć, w których zastosowano płyty powlekane. To niesamowicie inspirujące.”

Neolith’s CMO, Mar Esteve.

Bez wątpienia jest to całkowity przełom w strategii planowania urbanistycznego i zabudowywania terenów miejskich. Uważamy, że przyniesie to pozytywne efekty dla życia mieszkańców 570 Broome oraz, ogólnie, dla mieszkańców Nowego Jorku. Neolith to okładzina ultrahigieniczna i produkowana w warunkach „carbon neutral”, która była wypracowywana przez ponad dekadę realizacji wytycznych handlowych oraz specyfikacji klientów. Mamy nadzieję, że ten przykład zachęci innych architektów i specyfikatorów na świecie do stosowania tych samych kryteriów ESG, które stosuje Neolith, oraz rozważenia bardziej ekologicznych rozwiązań elewacyjnych do przyszłych wielopiętrowych przedsięwzięć.

Neolith’s CMO, Mar Esteve.

Galeria obrazów